Drga, de kifizetd hazugsg reklmclbl elllni egy szakmabelinek egy „gumi uf"-val.
John Humpherysn angol reklmszakember ugyanis nem kevesebbet llt, mint hogy az 1995-ben vilgszenzciknt berobbant, „Az idegen azonostsa” cm film az nagy tverse volt a vilg fel. A kzelmltban, tizenegy vvel a fekete-fehr dokumentumfilm megjelense utn bejelentette, hogy az ufonauta boncolsrl szl film nem egy katonai bzison kszlt ’47-ben, hanem az „legnylaksn” 1995-ben.
Kicsit kezdnk mr hozzszokni, hogy ebben a tmban is gykeret vert az arctlan hazudozs. Br bizonytkknt a nagy tversre eddig nagyon kevs konkrtum (fot) kerlt nyilvnossgra, de az els kt ilyen felvtel, mely bejrta a vilghlt, felletes szemll szmra valban roppant meggyznek ltszik.
Fleg azok szmra, akik tbb mint tz ve vrnak a nagy leleplezsre.
Kevsb hangzik jl a felknlt jabb megolds azoknak a nemzetkzi hr tudsoknak, akik egy progriban elhunyt beteget, vagyis egy halott embert azonostottak a fekete-fehr felvteleken, s teljesen jogosan rncolhatjk a homlokukat azok a patolgusok is, akik tzetes elemzs utn arra az eredmnyre jutottak, hogy mindenkppen egy volt llny szakszer boncolsbl lthattak rszleteket. A kzismert kt sznes fot nagyon jl „megkomponlt”, ugyanis a fekv alakon s kt patolguson kvl semmi felesleges rszlet nem ltszik. Sem az ra, sem a telefon, sem a jobb oldali ablaknyls, de mg az eredeti fekete-fehr
felvtelen a fej tls oldala mellett lv orvosi eszkzk sem.
Vajon mirt? Nem nvelte volna a hitelessget, ha a sznes fotn is ugyanazt a helyisget ltjuk felszerelt llapotban, mint amit jl megfigyelhettnk a fekete-fehr filmben? Mr hajlamos vagyok azt hinni, hogy a knos precizitssal eltakart falira sem vletlen, de ne bocstkozzunk felesleges felttelezsekbe, hiszen ha a kt fekv alakot egyms mell tesszk, egyb furcsasgok is feltnnek.
(A preczebb sszehasonlts rdekben az sszehasonlt fotn mindkt alak fekete-fehrben ltszik.)
Fl s arc
Nzzk mindjrt a fejet, illetve a fejnek azt a rszt, ami egyltaln nem lg ki a kpbl. (Csak zrjelben jegyzem meg, hogy ha a fej teljes terjedelmben ltszana, akkor a falon a korabeli telefonnak is mindenkppen ltszani kellene, de az mr problms!?)
a) Ami szinte mindenkinek rgtn szemet szr, hogy az azonos fejlls s megvilgts ellenre a kt alak fle (4/1) nem egyezik. Az als (az eredetileg sznes) formja ms s radsul az illeszkeds szge is eltr. Ez nagy hiba. A fotzs s boncols kzben megvltozott a latex formja?
b) Az ll hossza s a szj vonala is eltrst mutat, illetve a fels kpen (n azt neveznm eredetinek) az ll vonala alatt nem csak rnyk van, hanem brelvltozs is (4/2), onnan a stt folt. A lenti utnzatrl ezt is hinyolom.
Bal comb
Ha mr a foltoknl tartunk, jabb lnyeges eltrseket figyelhetnk meg a bal combon. (4/3) A kt felvtelen jl sszehasonlthat, hogy a stt foltok formja, elhelyezkedse s mrete sem egyezik meg. Vajon mirt? A fotzs utn letrltk s a boncols forgatshoz jakat festettek? (Egybknt a msik srlt comb sem egyezik.)
Has, bordk
Nagyon lnyeges az eltrs a felpuffadt has vonalban is.
a) A fels kpen lv hasvonal nem annyira emelkedik ki (4/4), de a domborulat jval hosszabb, szinte belenylik a mellkas rszbe. (Taln az sem vletlen, hogy az als fotn a kt kz pont ott van. (Lehet, hogy ppen ezt az eltrst prblja leplezni?)
b) A mellkas oldals rsze a bordavonalakkal viszont az als lnyen sokkal kontrosabb, szinte megszmolhatk a bordk, pedig azok a fels kpen (4/5) egyltaln nem ltszanak. Termszetesen tbb apr eltrst is fel lehet fedezni, de mr ennyi elg ahhoz, hogy elgondolkodjunk azon, hogy valban egy s ugyanazon alakrl kszlt-e a fekete-fehr vide s a sznes fnykpfelvtelek.
Boncasztal
A msodik, fellrl ksztett kpen csupn hrom, de nagyon lnyeges momentumra szeretnm felhvni a figyelmet.
a) A boncasztalba beptett folyadkelvezet nylsok szma
s elhelyezkedse nem egyezik meg a kt asztalon (7/c). Ez megint nagy baki, nem is beszlve a hatalmas vrtcsrl a lbak kztt. Mire boncolni kezdtek, valaki feltrlte?
b) A „demonstrcis” vrtcsa jabb lebukst okozott, ugyanis a lyukaknl nem hogy lefolyt volna, de udvart kpezve fehr gyrben kikerlte a lyukakat a vr. Ennek is megvan a magyarzata. Az utlagosan sebtben fellrl tlyukasztott mbr, miutn a lyukasztt kihztk, visszafel picit "pposra hzta" a mbrt (7/a), ezrt a "mvr" nem hogy lefolyt volna rajta, elkerlte a nylsokat (7/b)! Az eredeti boncasztalon a lyuk irnyban ersen lejt az asztal fellete, st bizonyos szgbl jl ltszik az is, hogy a lyukak egy kis mlyedsben, csatornban sorakoznak.
c) De a legltvnyosabb hiba mgiscsak az, hogy az oldalnzeti kpen jl lthat, hogy az eredeti kpen a fejtet vonala kis hjn egy vonalban van az asztal vgvel,
mg a fellrl ksztett fotn nem is tudni, mennyi hely lehet az asztal vgig, hiszen az nem is ltszik, s mgis nagy res rsz van a koponya mgtt.
Azt pedig ne gondolja senki, hogy kzben tologattk a bbut, ugyanis a szmtgpes elemzs sorn egyrtelmen be lehetett bizonytani, hogy a trdnl lv kis lefolynyls mindkt esetben azonos helyen van, teht az alakot nem tologattk, arnyaiban ugyanott fekszik, csak ppen az asztal nagyobb a sznes fotn.
Jobb als lbszr
Ha mr az als lbszr kzelben idznk, rdemes azt is megfigyelni, hogy mg a srlt jobb lb trd alatti rszben egy risi eldeformlds, grblet van, a „gumi uf” als lbszra a srls ellenre is szp egyenes. (Lsd 7-es kp fent)
Boncolk ltzke
Vgl essen nhny sz a boncolk ltzkrl.
a) A sznes felvtelen, mondhatni utnzaton mindkt ruha mintha tlmretezett volna (8/a), hatalmas vzszintes lebennyel a nyak alatt. Az eredeti fekete-fehr felvteleken mozgs kzben is figyelemmel lehetett ksrni, hogy az ltzet szinte feszes a mellkasi rszen,
ezrt szmomra rthetetlen az a b lebernyeg az utnzaton. Mondhatnnk nmi jogos irnival: na, ezt jl elszabtk…
b) Ami szintn nagyon fontos, hogy a szmtgpes elemzs egyrtelmen kimutatta, hogy a filmbl kikockzott eredeti felvteleken a fejen lv csuklyarsz a nyaki rszen jl lthat (8/b) krvben van a trzsrszhez illesztve (varrva), ez a szabszati megolds a nemrgiben kzkinccs tett sznes fotn egyltaln nem tallhat.
c) Vgl az sszehasonltott felvteleken a szem eltti „kmlelnyls” mrete nem azonos (8/a,c). Az eredeti felvteleken a kmlelnyls vkonyabb s hosszabb mint a sznes felvtelen.
sszegzs
Az egsz trtnet s kellkeinek megformlsban a lny filmrl val „lemsolsa” sikerlt a legjobban, s ha a mai technika nem adna lehetsget a precz szmtgpes sszehasonltsra, zavarba ejten nagy volna a hasonlsg.
Viszont az egyb eszkzk, berendezsi trgyak, ruhk, maga a terem rekonstrulsra mr nem fektettek kell hangslyt a hamistk. Mondhatni, mr a boncasztallal is megbuktak! Ezt a feltevst tmasztja al a knosan precz, alig valami pluszt mutat kt fnykpfelvtel is. Mindezeket figyelembe vve sszegezhetjk: a szmtgpes vizsglat egyrtelmen bebizonytotta, hogy a bizonytkknt bemutatott sznes fotn lthat fekv alak s a mgtte ll patolgusok nem azonosak az eredeti fekete-fehr filmben lv alakokkal, hiszen legalbb 20 helyen egyrtelmen bizonythat eltrst lehet kimutatni.
Ebbl addan John Humpherysn ezen felvtelek alapjn csak azt tudta bebizonytani, hogy j szakember, de rossz hamist! Mr csak hab a tortn az informcik s dezinformcik zrzavarban, miszerint a kzreadott sznes fotk nem is az els, hanem egy lltlagos msodik, leleplez, boncolsrl kszlend film fszerepljrl kszltek, aminek alkotja ugyanaz. Ez az llts viszont jabb krdsek sort veti fel. Ezek szerint az els nagy „tversrl” semmilyen bizonytk nem maradt fenn? Ha az alkot ugyanaz, neki kellene minden rszletet a legjobban ismernie s radsul ha „leleplezni” akar, akkor hogyan kvethet el ennyi alaphibt? Pont ezek miatt vlhat eleve hiteltelenn az lltsa!
gy tnik, boncols-gyben az rlet, a dezinformls csak folytatdik, de az igazi megolds mg vrat magra.
Reklmfogsnak viszont risi volt…
Ss Tibor
Ufo-Controll, Szeged