Hrek : stksrl szrmazik az ember? |
stksrl szrmazik az ember?
Az els elemzsek alapjn a Tempel 1 stks szerkezete sokkal ritkbb, mint azt korbban gondoltk, s tbb benne a szerves anyag, mint remltk.
A Tempel 1-bl kicsapd por s gz lnyegesen tbb sznrszecskt tartalmazott, mint azt vrtk, megerstve a gyant, hogy az stksk szerepet jtszottak a fldi let kialakulsban, rta meg a Space.com.
Tekintse meg kpeinket!A kutatk elismertk, hogy ennek az egy gitestnek az elemzse utn nem lehet ltalnos rvny igazsgokat kijelenteni, hiszen nem lehet tudni, hogy a Tempel 1 mennyire tlagos stks. Ugyanakkor remlik, hogy pontosabb kpet kaptak arrl, hogy milyen anyagokat hoztak az stksk a Fldre 4,5 millird vvel ezeltt.
Sznhidrogneket jval nagyobb mennyisgben talltunk, mint amire szmtottunk, s tbb olyan anyagot is felfedeztnk a porban, amit eddig mg nem sikerlt azonostani, lelkesedett a Marylandi Egyetem csillagsza, Michael A'Hearn, a NASA's Deep Impact kldetsnek vezet tudsa.
Nagy tallkozs
Ezek az els komolyabb tudomnyos beszmolk a tallkozs ta. A Deep Impact az elzetes terveknek megfelelen jlius negyedikn a hat kilomter tmrj Tempel 1 stks kzelbe rkezett, s kiltte az gitestre tltett. A mosgp mret, 372 kils szerkezet helyi id szerint ht ra eltt tz perccel csapdott be a Tempel 1-be, hogy kiszaktson belle egy darabot. Ennek az volt a clja, hogy, az gitest szerkezett a szonda elemezni tudja. Az rnknt 37 ezer kilomterrel szguld lvedk becslsek szerint szz mter tmrj krtert vjt az stksbe.
Az stks 135 milli kilomterre volt a Fldtl a tallkozskor, a szondnak az elliptikus plya miatt azonban ennl jval tbbet, kzel ngyszzmilli kilomtert kellett utaznia. A tallkozs eltt 24 rval az anyaszondrl levlt az Impactor, s elindult utols, szomor tjra. A szaktskor 864 ezer kilomterre szguldoztak az stkstl, ami kt Fld-Hold tvolsgnak felel meg. Az Impactor becsapdsakor az anyaszonda 8700 kilomterre volt a Tempel 1-tl, aztn mg 500 kilomterre megkzeltette az gitestet, mieltt vgkpp elhagyta azt.
Kicsapd anyag
Tempel 1
Az gitestet 1867-ben talltk meg, aztn tmenetileg eltnt, s csak 1972-ben kerlt el jra. Az stkst egy Tempel nev tuds nevezte el sajt magrl, aki igen termelkeny kutat volt: mg tovbbi 12 gitestet tallt. A Tempel 1 teljesen tlagos stks, egyebek kztt ezrt is vlasztottk ezt a clpontot: nagyjbl hat kilomteres az tmrje, viszonylag kzel van, radsul knny megclozni, mert jkor, j szgbl st r a nap. Horst Uwe Keller, a nmet Max Planck Intzet munkatrsa elmondta, hogy a becsapds sorn 5500 tonna vz kerlt az rbe, tbb ms jgfajta – pldul szndioxid, sznmonoxid, s ammniajg - ksretben. De a porfelhben ennl sokkal tbb anyag volt, A'Hearn elmondta, hogy a felht elemezve talltak hidrogn-cianidot, metil-cianidot, acetilnt s formaldehidet, ezen kvl mg tbb olyan szerves anyagot, ami azonostsra vr.
Az, hogy ezekbl az anyagokbl ilyen nagy mennyisgben talltak a Tempel 1-en felttelezi, hogy a korbban sejthetnl nagyobb az sszefggs az stksk s a fldi let kialakulsa kztt, mondta A'Hearn.
Lyukacsos
A kutat elmondta, hogy a becsapd test ferdn tallta el a Tempel 1 felsznt, s pr tz mter mlyre frta be magt, de az stks belsejrl egyelre nem tudtak tbbet mondani a tudsok, mert a krtert eltakarta a porfelh, amit mg nem sikerlt szmtgppel kiretuslni.
A tudsok azt vrtk, hogy elbb-utbb srbb rszt r az Impactor, de ez nem kvetkezett be, amibl arra kvetkeztetnek, hogy az stks 75-80 szzalka res tr. Korbban mocskos hgolyknt tekintettek ezekre az gitestekre, mert gy gondoltk, hogy bell jgbl llnak, kvl pedig por fedi ket. Most azonban sokkal inkbb gy nz ki, hogy a vkony felszni jgrteg alatt ritka, lyukacsos szerkezetet tallunk.
|